Jdi na obsah Jdi na menu
 


Veterinární kalendář

Veterinární kalendář

klubu NVH.

Vydaný v roce 2012

Úvodní slovo.

 

Tento veterinární kalendář je vytvořen na žádost členů klubu, k jejich potřebám pro preventivní ošetření jejich chovů a nebo k jejich léčení. Podklady pro tento kalendář jsem získal od veterinárních lékařů, zkušených holubářů a nebo ze svých zkušeností vyrovnat se těmito problémy. Již mnohokrát jsem napsal, že základem zdravého chovu je hygiena chovatelských zařízení, chovatelských potřeb( jako napáječek, krmítek atd.) a preventivního ošetření holubů. Holubník i voliéry by se měly vyčistit minimálně jednou týdně a minimálně jednou za rok vydesinfikovat ( vápno, Chloramin,Virkon S ), samozřejmě, že to platí i pro budníky. Napáječky, krmítka a gritníky by se měli vyčistit a vydesinfikovat savem minimálně jednou za čtrnáct dní. Velmi důležité je odčervení holubů dvakrát do roka a odčervení holoubat po pátém týdnu po vylíhnutí. Pokud tohle poctivě provádíme, pak by nám mělo stačit preventivní ošetření proti salmonelám, trichomoniádám, kokcidiím, neštovicím a taky hlavně proti Pseudomoru holubů. Dále pak jsou chovatelé, kterým se povede odchovat pár pěkných holubů a ti pak putují z výstavy na výstavu. Tito holubi jsou pak zesláblí, vystresovaní a tím mají velkou pravděpodobnost se na výstavách nakazit nějakou nemocí a následně nakazit celý chov. Určitě je velmi důležitá po každé výstavě karanténa vystavených zvířat, a to minimálně 5 dní. Pokud zpozorujeme na holubech změny v chování, nebo nazelenalý trus, je potřeba buď nechat holuby vyšetřit, nebo pokud jsme si jisti o jakou nemoc se jedná zahájit po domluvě s veterinárním lékařem léčbu. Je velmi nezodpovědné léčit holuby aniž bychom znali původce jejich nemoci. Já dávám po každé výstavě vystaveným holubům hned jak je přinesu půlku furazolidonu a minimálně čtyři dny pozoruji jejich reakci. Dalším našim nepřítelem v posledních letech je počasí, kdy se střídá sucho a vlhko v nepravidelných intervalech a v některých měsících je až 80% vlhkost vzduchu. To je pro množení Trichomoniád, Kokcidií a dalších bakterií to nejideálnější počasí. Proto je potřeba v těchto měsících zvýšit pozornost a minimálně každé tři týdny holuby na tyto choroby holuby přeléčit. Je dobré jim okyselit vodu nějakým prostředkem ( jablečný ocet, Acidomit atd. ) kde se tyto bakterie hůře rozmnožují. Velmi důležitý je kontakt chovatele s holubem, při kterém se dá včas zjistit začínající onemocnění. U holoubat to platí dvojnásob.

 

 

1) Virová onemocnění:

 

Mezi tato onemocnění řadíme Paramyxovirózu, Herpesvirovou infekci, Neštovice a Cirkovirózu.

Výhodou je, že na většinu těchto virových onenocnění jsou u nás dostupné vakcíny, kromě Cirkovirózy.

Na Paramyxovirózu a Herpesvirovou infekci máme účinnou vakcínu Parmavac – colombi 2, která spolehlivě pokryje při dodržování zásad prevence celoročně náš chov. Dospělé holuby stačím naočkovat pravidelně jednou za rok, holoubata je potřeba naočkovat po odstavení a po 3 -4 měsících provést revakcinaci.

Neštovice očkujeme podle nákazové situace. Jestli se u nás vyskytuje toto onemocnění je potřeba koncem roku naočkovat staré holuby vakcinací Ovodifterin nebo Diftofarm a mladé v červnu. Já holuby těmito vakcínami neočkuji, ale dávám do vody hlavně v zimě jako prevenci modrou skalici.

Cirkoviróza je u nás novou nemocí, která se taky nazývá nemocí holoubat. Nejčastěji onemocní holoubata po odstavení ve věku 6 – 8 týdnů. Zdrojem viru jsou infikovaní jedinci a infekce se šíří přímým kontaktem na výstavách.

Příznaky jsou ospalost, ztráta chuti k létání, ztráta hmotnosti, dýchací potíže a průjem. Oslabení jedinci jsou v druhé vlně napadeni Salmonelami, Trichomoniádami Pseudomorem atd. Pokud nejsou léčeni, hrozí selhání vakcín proti Paramyxo a Salmonele.

Prevence – Hygiena chovu, prvidelné tlumení Trichomoniád, pravidelné odčervování a důsledné dodržování vakcinace proti paramyxoviróze a Salmonele. Vhodné je podávat holoubatům přírodní preparáty ( Oregano – stim, Kolombi – rep ).

Léčba – vhodná antibiotika ( polský Polymix 5 nebo holandský 4 mix v 1 )

2) Bakteriální onemocnění.

 

Streptokokové onemocnění.

Typickým simptomem bývá náhlá smrt na hnízdě mladých holubů, ale i starých jedinců. Často nacházíme cv této souvislosti zelený hlenovitý trus, je typická nadměrná produkce moči, nechutenství, dýchací potíže. Někteří holubi kulhají bez otoků kloubů, nebo špatně létají. Charakteristickým znakem je úbytek prsního svalu.

Léčba – po sedum dnů podávání syntetických derivátů penicilinu jako Amoxicilin, Ampicilin nebo Amoxygal. Po léčení je potřeba podat holubům probiotikum Avibion.

Prevence – hygiena chovu, karanténa koupených zvířat. Bylinné extrakty – Oregáno vulg nebo Oregáno stim.

Salmoneloza.

O salmonele jsme toho napsali mnoho. Spousta chovatelů ale pořád podceňuje prevenci proti salmonele a tím způsobuje její další šíření. Staří holubi můžou být nosiči těchto bakterií, aniž by jevili příznaky nemoci a tím ohrožují celý chov. U mladých holubů je průběh rychlý a je značný úhyn holoubat. Salmonely jsou rozšiřovány hlavně trusem, mateří kašičkou při krmení mláďat, slinami a infikovanými vejci. Nakažení je možné také krmivem a vodou. Nákazu můžou způsobit zakoupení infikovaní holubi, divocí holubi nebo hrdličky a také myši nebo potkani. Jak jsme si již psali se můžou vyskytnout 4 formy onemocnění a to buď samostatně, nebo všechny najednou.

Střevní forma příznaky – průjem často s krví, hubnutí, úbytek svalové hmoty.

Kloubní forma příznaky – otoky kloubů.

Orgánová forma příznaky – špatný dech, hubnutí.

Nervová forma příznaky – ochrnutí končeti, špatný let atd.

Léčba – izolace nemocných zvířat, použití antibiotik na bázi tetraciklinu po dohodě s veterinárním lékařem ( nesmí se při podávání antibiotik podávat grit ) a po léčbě podávání probiotik ( Avibionu atd.).

Prevence – nově zakoupené holuby karanténovat, likvidovat hlodavce, zamezit přístup volně žijícím ptákům. Pravidelně vakcinovat a to vakcínami Salmovir ( salmonela – paramyxo polsko ), Salmovac ( Slovensko ) a Salgen. Tyto vakcíny je potřeba před upotřebením uchovávat při teplotě 2 – 8 stupňů celsia.

 

3) Parazitární onemocnění.

Askaridioza – škrkavka holubí.

Kapilaviroza – vlasoví červi.

Tyto dvě parazitární onemocnění jsou nejhorší pro mladé holuby do tří měsíců stáří, kde je největší úhyn. Léčba i prevence je v odčervení zvířat ( Bioverm, Nilverm ), ale nemělo by se odčervovat v době přepeřování, kdy jsou holubi oslabeni. Po odčervení je dobré podávat pribiotika.

Trichomoniáza – je to nejčastější choroba, která nám způsobuje nemalé starosti v našich chovech. Při nedodržení základních pravidel preventivních opatření proti Trichomoniádě, se může tato choroba rozrůst pro celý chov do velkých komplikací. Já si myslím, že by měl každý chovatel alespoň jednou týdně mít v ruce každého holuba aby zkontroloval jeho zdravotní stav ( podívat se mu do krku, zjistit hmatem jestli nehubne atd. ). Pokud zjistíme nějaké změny v jeho chování, je potřeba takového holuba dát do karantény a zahájit jeho léčbu. Pokud tohle neuděláme, můžeme tím nakazit celý chov a přijít o hodně holubů.

Léčba – při hromadné léčbě je dobré podávat po dobu 7 dnů přípravky do vody jako Metrozol, Avimetronid, Trinidazol, Ronidazol aj. Při individuální léčbě lze použít Trichobion nebo Entizol.

Prevence – stejné léky, akorát stačí podávat 3 – 5 dnů. Je dobré podat tyto léky 5 dnů před líhnutím holoubat, čímž snížíme riziko přenosu parazitů ze starých holubů na holoubata.

Kokcidióza – je velmi rozšířené střevní onemocnění. Tímto onemocněním jsou nakaženi téměř všichni staří holubi a jsou vylučovateli oocyst. Příznaky jsou vodnatý trus, často s příměsí krve. Holubi jsou zesláblí a unavení.

Léčba – je celkem jednoduchá při použití preparátů jako ESB 3, Baycox, Sulfacox aj.

Prevence – okyselená voda ( Acidomit, jablečný ocet aj.). Dostatečný přísun vitamínů. Hygiena chovu.

Holá prsa – roztoč zákožka.

Prevence - léčba – IVOMEC

Já při vakcinaci proti pseudumoru přidávám do vakcíny 1 ml Ivomecu a zatím to funguje.

Smíšená onemocnění - infekční rýma je onemocnění horních cest dýchacích. Původci tohoto onemocnění jsou téměř ve všech chovech, ale k propuknutí nemoci dochází jen při oslabení holubů ( jiná nemoc, stres, velká zátěž atd. ). Šíří se taky krmivem, vodou a vzduchem při frkání holubů.

Příznaky – chrčení a frkání holubů, výtok z nosu, při otevření zobáku vidíme zanícenou často překrvenou dutinu a tuhý hlen.

Léčba – karantenovat nemocné holuby a po dohodě s veterinárním lékařem nasadit antibiotika a to jak Tetraciklyny ( doxycilin, doxygal, ronaxan aj. ), dále spiramicin a jiné.

Prevence – je v tomto případě nejdůležitější. Čistota, nepřeplněné holubníky, držet na uzdě zejména trichomoniády, kokcidie a vnitřní parazyty. Taky pravidelné očkování proti paramyxo.

 

 Pro klub sestavil Lacina Josef

Některé materiály převzaty od MVDr. Poláška